Książka Natalii de Barbaro “Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” (https://www.taniaksiazka.pl/czula-przewodniczka-kobieca-droga-do-siebie-natalia-de-barbaro-p-1487545.html) to poruszająca opowieść o tym, jak dotrzeć do siebie samej. Autorka skłania do refleksji nad tym, dlaczego kobiety biorą na siebie tyle obowiązków, chociaż wcale nie muszą tego robić? Dlaczego często pracują ponad siły? Dlaczego są dla siebie i innych tak krytyczne? Po trudnej ścieżce samorozwoju przeprowadza czytelniczki Czuła przewodniczka. Kim ona jest? To kobiecy wewnętrzny glos – kobieca intuicja, pierwotne siła, która skutecznie zagłuszana jest ocenami i opiniami innych, nadmiernymi wymaganiami wobec siebie i krzywdzącymi stereotypami. Jak się z nich wyzwolić? Jak sprawić, że życie kobiety będzie satysfakcjonujące?

Każda kobieta ma swoją drogę

Książka uczy kobiety rozpoznawania takich zachowań i myśli, które im szkodzą. Autorka zwraca uwagę na to, jak ważna i niedoceniana jest zwyczajna uważność wobec siebie i swoich niezaspokojonych potrzeb. Tylko wtedy, gdy zaczniemy słuchać siebie, będziemy szczęśliwe, spełnione i spokojne. Natalia de Barbaro jest wobec czytelniczek niezwykle delikatna i subtelna, pełna zrozumienia. Swoje porady formułuje w sposób sugestywny i przekonujący, nie zmuszając nikogo do niczego. Każda czytelniczka musi przede wszystkim wykazać gotowość i chęć do wewnętrznej przemiany. Jej tempo tez wyznacza sama zainteresowana. Podczas lektury pojawiają się w głowie wspomnienia, przeprowadzone i nieprzeprowadzone rozmowy, poznane osoby. Skłaniają one do refleksji, ale nie krytycznej, a łaskawej i czułej. Mamy patrzeć na siebie jak na własną przyjaciółkę, której radzimy jak najlepiej i dla której chcemy dobra i szczęścia.

Ile kobiet w kobiecie?


„Czuła przewodniczka” zawiera sporo informacji z zakresu psychologii i samopoznania, które poparte są zarówno rzetelnymi danymi, jak i powszechnie znanymi z mediów faktami. Nie jest jednak pozycją naukową, a popularną, dostępną i zrozumiałą dla wszystkich. Bo jej celem jest dotrzeć do jak największej liczby kobiecych skołatanych serc i umysłów. Dziewczyny nauczą się rozpoznawać bohaterki, które mieszkają w ich wnętrzu. Można odnaleźć w sobie Potulną, Królową Śniegu, Męczennicę, Wewnętrzne Niemowlę, Dziką Dziewczynką… Trzeba je jednak dopuścić do głosu i uważnie słuchać swojego wewnętrznego głosu. Wtedy można zaznać upragnionego spokoju. „Czuła przewodniczka” zilustrowana jest pracami wybitnej artystki młodego pokolenia, Anety Klejnowskiej. Sposób opowiadania okraszony kolażami sprawia, że książka to prawdziwy balsam dla rozdartej duszy.